Facebook Recbot LinkedIn Recbot

Najbardziej inspirujące Kobiety w IT – wywiad z Martą Matysiak

Marta Matysiak, Head of Channel, Google Cloud Poland

Od 7 lat w Google Cloud Polska odpowiada za relacje partnerskie i nawiązywanie strategicznej współpracy z firmami w Polsce/CEE w obrębie portfolio produktowego Google Cloud Platform. Wynikiem jednego z takich strategicznych przedsięwzięć partnerskich jest otwarcie regionu Google Cloud w Warszawie.

Od 15 lat związana z rynkiem B2B w środowisku międzynarodowym. W swojej karierze odpowiadała m.in. za wdrażanie programów i strategii wsparcia sprzedaży oraz realizację projektów doradztwa strategicznego i internacjonalizacji w obszarze m.in. nowych technologii i rozwiązań chmurowych.

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, stypendystka Universidad Autónoma de Madrid. Prywatnie mama 8-letniej Julii, pasjonatka dobrej lektury i architektury wnętrz.

Marta, cofasz się w czasie. Co mówisz tej dziewczynie, która dopiero zaczyna swoją drogę zawodową?

Cofając się w czasie, widzę młodą, pracowitą i ambitną dziewczynę, ale również pełną wątpliwości co do wyboru ścieżki zawodowej. Dziś powiedziałabym jej: „Buduj na swoich mocnych stronach i po prostu rób swoje! Ufaj swoim wyborom, wierz w siebie i przede wszystkim nie bój się zmian”. Poczucie dyskomfortu związane z czymś nowym, nieznanym jest naturalną częścią rozwoju. Kilkakrotnie w życiu zawodowym doświadczyłam tych obaw, ale za każdym razem przekłuwałam je w nowe, cenne doświadczenia. Takie podejście pozwoliło mi całkowicie zmienić branżę i dziś jestem „humanistką w IT”.

Ta młoda dziewczyna, o którą pytasz wyobrażała sobie przyszłość w zawodach humanistycznych, być może kreatywnych. Życie jednak lubi zaskakiwać i dziś świetnie czuję się w świecie technologii. Mówię to, aby zachęcić dziewczyny do rozważania branż, które mogą na pierwszy rzut oka wydawać się odległe od ich wykształcenia czy dotychczasowych doświadczeń.

Mam też nadzieję, że przede mną jeszcze wiele obszarów, w których będę miała okazję się sprawdzić, zwłaszcza, że praca w dziedzinie nowych technologii wymaga ciągłego uczenia się i adaptacji do zmieniających się warunków, i przyszłość może wymagać od nas redefinicji tego, co i jak robimy dużo szybciej, niż to działo się dotychczas.

Jakie były kluczowe momenty w Twojej karierze, które zdefiniowały Twoją drogę zawodową i obecność w branży IT?

Na myśl przychodzą mi dwie sytuacje, które miały kluczowe znaczenie dla mojego rozwoju zawodowego. Pierwszą był powrót do pracy po urodzeniu dziecka. Czułam wtedy ogromną potrzebę zmiany i przynależności do organizacji, która realnie zmienia rzeczywistość. Jeszcze przed dołączeniem do Google analizowałam korzyści wykorzystania chmury obliczeniowej w rozwoju produktów SaaS w pracy dyplomowej na SGH, nie przeczuwając, że ta tematyka będzie mi towarzyszyć służbowo. Kiedy pojawiła się szansa dołączenia do firmy oferującej rozwiązania chmurowe, poczułam, że tak miało być! 🙂

Drugim kluczowym wydarzeniem było otwarcie regionu Google Cloud w Polsce. Miałam przyjemność koordynować to przedsięwzięcie w ramach niewielkiego zespołu projektowego. Dało mi to poczucie sprawczości i realnego wpływu na rozwój polskiego rynku IT, oraz utwierdziło w przekonaniu, że Google wspiera innowacyjne projekty i umożliwia implementację globalnych inicjatyw na lokalnym gruncie. To wydarzenie stało się również katalizatorem rozwoju ekosystemu partnerskiego, którym zarządzam w Google Cloud Poland.

Warto też dodać, że to, z kim na co dzień pracujemy i jakimi osobami się otaczamy, w dużej mierze definiuje poczucie naszego spełnienia zawodowego i pozwala czerpać radość z codzienności. Doceniam to, że mam wokół siebie kilka takich osób. To właśnie kultura organizacyjna i bezpośrednie otoczenie mają moc napędzania nas do działania i wspierania w dalszym rozwoju.

Jakie zmiany zauważasz w branży w kontekście udziału kobiet w ostatnich latach?

W ostatnich latach obserwuję coraz więcej inicjatyw i programów zachęcających młode kobiety do aktywności zawodowej, szczególnie w branżach tradycyjnie zdominowanych przez mężczyzn, takich jak IT. To pozytywny trend, ponieważ zbalansowane środowiska pracy to szansa na lepsze dostosowanie produktów i usług do zróżnicowanych potrzeb odbiorców. Zdywersyfikowane środowisko pracy, uwzględniające różne płcie, pochodzenie i doświadczenia, to szansa na lepsze zrozumienie perspektyw innych osób, wzrost innowacyjności i holistyczne spojrzenie na potrzeby otoczenia.

Cieszy mnie rosnąca świadomość społeczna w zakresie równych praw i szans w obszarze zawodowym. Chciałabym, aby młode dziewczyny kierowały się swoimi zainteresowaniami i predyspozycjami przy wyborze ścieżki kariery, a nie stereotypami na temat ról społecznych. Branża IT dynamicznie się rozwija. Wraz z postępem w dziedzinie generatywnej sztucznej inteligencji, coraz bardziej cenione będą kompetencje takie jak kreatywność, empatia czy komunikatywność, często przypisywane kobietom (choć oczywiście nie tylko im). To stwarza nowe możliwości dla kobiet w branży technologicznej.

Warto w tym miejscu wspomnieć o inicjatywach takich jak Girls Who Code, która organizuje warsztaty programowania dla dziewcząt, czy Women in Tech, zrzeszająca kobiety pracujące w branży technologicznej i oferująca im wsparcie mentorskie. Takie programy realnie wpływają na zwiększenie reprezentacji kobiet w IT.

Jakie cechy uważasz za kluczowe dla kobiet pełniących rolę liderek w IT?

W mojej opinii kluczowe cechy liderek w IT, i nie tylko, to przede wszystkim odpowiedzialność i integralność. Odpowiedzialność za zespół, za podejmowane decyzje, za sukcesy i porażki. Integralność, czyli spójność działań z deklarowanymi wartościami i misją. Według mnie, to podstawa do zbudowania autorytetu i zaufania. Ważne jest, aby lider, niezależnie od płci, potrafił dbać o ludzi, budować relacje oparte na zaufaniu i wykazywać się zrozumieniem jednocześnie działając z zespołem w ramach jasno określonych celów.

Często kobiety na stanowiskach kierowniczych to silne osobowości, które musiały przebijać się przez środowisko, w którym brakowało kobiecych wzorców. Takie okoliczności przyczyniają się do rozwijania takich kompetencji jak konsekwencja w działaniu i determinacja. Jednocześnie, kobiety często wykazują się naturalną empatią i intuicyjnym rozumieniem potrzeb innych, co jest niezwykle cenne w budowaniu relacji i motywowaniu zespołu. Potrafią stworzyć atmosferę współpracy i wzajemnego wsparcia, co przekłada się na efektywność i sukces całego zespołu. To, na pierwszy rzut oka kontrastowe zestawienie cech, często składa się na unikalny styl przywództwa kobiet.

Marzy mi się taka rzeczywistość biznesowa, w której kobiety-liderki nie będą musiały być „siłaczkami” w drodze na szczyt, a ich przywództwo będzie naturalną konsekwencją ich zaangażowanych działań i kwalifikacji.

Czy angażujesz się w inicjatywy mające na celu wspieranie kobiet w IT? Jeśli tak, to jakie projekty są Ci szczególnie bliskie?

Zdecydowanie tak – angażuję się w różne projekty wspierające kobiety w IT, zarówno w ramach Google Cloud, jak i we współpracy z naszymi partnerami. Wśród nich znajdują się m.in.: inicjatywy pod hasłem Women in Cloud, które w Google Cloud kierujemy do liderek w obszarach biznesowych i IT, celem których jest wymiana doświadczeń i mentoring młodszych koleżanek. Biorę udział w programach mentoringowych organizowanych przez naszych partnerów (Women in Tech mentoring programs), czy chociażby w inicjatywie Deloitte Fast50 (w partnerstwie z Google Cloud), której jestem ambasadorką i zachęcam w jej ramach młode przedsiębiorczynie do zgłaszania swoich firm do tego prestiżowego konkursu. Aktywnie uczestniczę w konferencjach branżowych skupionych na rozwoju kobiet, takich jak np. Perspektywy Women in Tech. Jestem ekspertką w kampanii #nieCzekam107lat i ambasadorką mobilizacji społecznej kobiet podczas wyborów.

Wierzę, że obecność kobiet w branży IT jest niezwykle ważna, a takie inicjatywy mobilizują młode osoby do podjęcia wyzwania i obalają krzywdzące mity. Kobiety wnoszą do zespołów unikalną perspektywę, kreatywność i empatię, co przekłada się na lepsze zarządzanie, innowacyjność i budowanie pozytywnych relacji.

Podobnymi działaniami przyczyniamy się do budowania branży, gdzie każdy będzie miał równe szanse na rozwój i sukces.

Jakie trzy najważniejsze rady dałabyś młodym kobietom, które rozważają karierę w IT lub dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w tej branży?

W pierwszej kolejności zainwestuj w siebie. Dobre przygotowanie to zawsze podstawa, niezależnie od branży czy etapu rozwoju biznesowego. W kontekście branży IT, mam na myśli nie tylko kompetencje techniczne (choć te oczywiście są ważne i w niektórych rolach konieczne), ale również umiejętności, które pozwolą Ci skutecznie poruszać się w środowisku dynamicznych zmian, ambitnych projektów i zróżnicowanych zespołów. Mowa tu o takich cechach jak skuteczna komunikacja, umiejętność pracy zespołowej, zarządzanie priorytetami czy elastyczność.

Młodym dziewczynom szczególnie radziłabym znaleźć mentorów lub inicjatywy, które będą dla nich źródłem inspiracji i motywacji zarówno w zakresie rozwoju zawodowego, jak i w kwestii wartości i kultury pracy.

I na koniec, choć być może to najważniejsza rada: nie bój się zaczynać od nowa, nie bój się bać i działać mimo niepokoju. To, zdaje się, definicja odwagi.

Podsumowując, przytoczę zasłyszaną kiedyś radę, z którą się zgadzam: na początku kariery skup się na budowaniu solidnego CV, zdobywaj kompetencje i pierwsze doświadczenia; następnie daj się poznać jako rzetelnie pracująca, niezawodna osoba i poszukaj lidera, który wspomoże Twój rozwój. W dalszej kolejności, nieocenione stanie się posiadanie silnego i zaufanego networku sprzyjających Ci ludzi. Wierzę, że to w pigułce sposób na organiczny wzrost zawodowy.

Jakie działania powinny być podejmowane przez organizacje, aby skuteczniej promować różnorodność i inkluzywność w branży technologicznej?

Różnorodność i inkluzywność w zatrudnieniu, zapewnienie odpowiedniej reprezentacji w poszczególnych obszarach biznesu i na szczeblach decyzyjnych, powinny być wpisane w DNA każdej firmy. To nie tylko kwestia sprawiedliwości i równych szans, ale szczerze uważam, że także klucz do sukcesu biznesowego. Różnorodne zespoły są bardziej innowacyjne, kreatywne i lepiej rozumieją potrzeby zróżnicowanych klientów, co przekłada się na lepsze wyniki biznesowe.

Mam przyjemność pracować w organizacji, która promuje te wartości i włącza je w naturalny sposób do kultury pracy. Niestety, wciąż wiele firm nie docenia wagi różnorodności i inkluzywności. Budowanie inkluzywnego środowiska pracy to proces, który wymaga zmiany postaw i przełamania stereotypów. Ważne są działania wielopoziomowe i przede wszystkim działanie praktyczne, nieograniczające się jedynie do sfery deklaratywnej i PR’owej.  Warto inwestować w programy edukacyjne dla szkół, uczelni i absolwentów, by przygotować przyszłe pokolenia pracowników. W procesie rekrutacji należy eliminować nieświadome uprzedzenia i sięgać do różnorodnych środowisk. Budując zespoły, należy dbać o ich zróżnicowany charakter. Na co dzień w firmie niezbędne jest zaangażowanie liderów i kierownictwa w promowanie inkluzywnych postaw i praktyk, celem których ma być wspieranie rozwoju i kreowanie szans w oparciu o kompetencje i predyspozycje bez wykluczeń i uprzedzeń.

Czy był ktoś, kto był dla Ciebie inspiracją, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym? Czy jest jakaś kobieta w branży IT, która szczególnie wpłynęła na Twoje podejście do pracy i rozwoju kariery?

To istotne pytanie, ponieważ kształtując swoją ścieżkę zawodową (a także życie prywatne), warto mieć punkty odniesienia i rozumieć, jak może wyglądać sukces, z czym się wiąże i do czego zobowiązuje. Z moich obserwacji wynika, że na różnych etapach życia potrzebujemy różnych modeli czy wzorców, gdyż zwyczajnie nasze potrzeby i ambicje są inne.

Jeśli pytasz konkretnie o kobiety z branży, które mnie inspirowały i niewątpliwie osiągnęły godny podziwu sukces zawodowy – w pierwszej kolejności wskazałabym liderki w mojej organizacji. Szefami Google i  Google Cloud w Polsce oraz Google for Startups (globalnie) są kobiety. To silne, charyzmatyczne i sprawcze liderki. Miałam okazję obserwować i inspirować się ich działaniami; szczególnie dzięki bliskiej współpracy z Magdą Dziewguć, której niespożyta energia i nieszablonowe myślenie była i jest motorem wielu ambitnych przedsięwzięć. Nauczyło mnie to zarządzania zmianą, pewnej elastyczności w dostosowywaniu się do zmieniających się uwarunkowań, niepoddawania się pomimo wyzwań i dopatrywania się pozytywów we wszystkim, czego doświadczamy. To motywujące, że Google powierza kobietom kierowanie wieloma istotnymi obszarami biznesowymi.

Generalnie jednak uważam, że inspirację i motywację do pracy nad sobą powinniśmy czerpać przede wszystkim z pewnych cech charakteru, reprezentowanych wartości, warsztatu, które nie muszą być ucieleśnione w konkretnej osobie. Autorytety upadają, ludzie są omylni. Dużo bezpieczniej jest czerpać inspirację z postaw, które z nami rezonują i są zgodne z naszymi wartościami.

Jak udaje Ci się łączyć intensywną pracę zawodową z życiem prywatnym? Co pozwala Ci zachować równowagę? 

Długo balansowałam między pracą a życiem prywatnym, często „przynosząc pracę do domu”. Ostatnio staram się być bardziej uważna i obecna w danej chwili, skupiając się na jednym kontekście – bez multitaskingu. Technologia daje nam ogromne możliwości, umożliwiając pracę z dowolnego miejsca i elastyczność, co jest świetne i nie jeden raz taka możliwość bardzo mi pomogła –  ale wierzę, że odpowiednia higiena pracy pozwala dawać z siebie więcej w danym momencie. Dziś dużo bardziej traktuję swój czas prywatny jako moją przestrzeń spokoju i regeneracji, aby do pracy wracać z pełną baterią. Moją odskocznią od pracy jest czas spędzony z córką, dobra lektura oraz, ostatnio, relaksująca chwila z kaligrafią.

3 najważniejsze książki w Twoim życiu 🙂 

Trudno jednoznacznie wskazać te książki, które wywarły na mnie największy wpływ. Jednak trzy pozycje, które spontanicznie przychodzą mi na myśl – z jakiegoś zatem powodu – to: „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi” Dale’a Carnegie; „Sto lat samotności” Gabriela Garcii Marqueza i „Strategia błękitnego oceanu” autorstwa W. Chan Kim i Renée Mauborgne.

Pierwsza pozycja, to książka o ponadczasowych prawdach dotyczących ludzkiej psychologii. Mimo że powstała niemal wiek temu (!), jej przesłanie jest wciąż aktualne. Lubię do niej wracać i przypominać sobie, że zarówno w życiu, jak i w pracy, zasada „mniej znaczy więcej” jest często kluczowa, a podstawowe reguły mają fundamentalne znaczenie w relacjach międzyludzkich i biznesowych.

„Sto lat samotności” Gabriela Garcii Marqueza to wciągająca saga rodzinna, w której realizm magiczny przeplata się z historią pokoleniową. Mityczne Macondo jest tłem wielu ciekawych wydarzeń, do których chętnie wracam, by oderwać się od realizmu codzienności.

W kontekście zawodowym ważną książką była dla mnie „Strategia błękitnego oceanu”. To innowacyjne podejście do kreowania wartości i nowych modeli biznesowych zainspirowało mnie do zgłębienia tematu chmury obliczeniowej, która pozwala firmom konkurować na nowych zasadach.

W lekturze szukam inspiracji, poznania lub pogłębienia jakiegoś tematu, bądź po prostu “guilty pleasure”. Gdy chociaż jedno z tych kryteriów jest spełnione, traktuję chwile z książką jako dobrą inwestycję czasu. Między innymi w tym celu chciałabym go mieć nieco więcej! 🙂

 

Autor: Izabela Siekierska, HR&EB Project Coordinator, Recbold & Recbot

Zobacz profil pracodawcy

Wyślij Uwagi

*Ocena treści pod kątem Seniority
Junior Mid Senior Expert
Oceń post przed wysłaniem komentarza

Twój komentarz:

To pole jest wymagane. (min. 3 znaki)
To pole jest wymagane

*- konieczne do uzupełnienia

Dziękujemy za wysłanie komentarza!

Oferty pracy

DevOps Engineer | Automotive DevOps Studio

Deloitte

  • Wrocław
  • Umowa o pracę, Kontrakt B2B
  • Nieokreślone
  • 193
  • 3 tygodnie

Usługi sieciowe – inżynier

Recbold

  • Warszawa
  • Umowa o pracę
  • Nieokreślone
  • 722
  • 1 miesiąc

Data Engineer

DELVE

  • remote
  • Umowa o pracę, Kontrakt B2B
  • Nieokreślone
  • 879
  • 2 miesiące

Database Analyst

DELVE

  • remote
  • Umowa o pracę, Kontrakt B2B
  • Nieokreślone
  • 790
  • 2 miesiące

Databricks Data Engineer

Recbold

  • Kraków
  • Umowa o pracę
  • 11000 - 18500 PLN (net)
  • 668
  • 2 miesiące

Inne artykuły

Najbardziej inspirujące Kobiety w IT – wywiad z...

Wywiad z Anną Berczyńską,
ABSL Senator, Executive Club Leader.

139

Najbardziej inspirujące Kobiety w IT – Rozmowa...

Wywiad z Anetą Legenzą,
EY Partnerka, Consulting, Cyber Security.

149

Najbardziej inspirujące kobiety w branży IT...

Wywiad z Anną Raubo,
IT&D Director - ServiceNow and DevOps Platform w Reckitt

306

Czy AI to największa rewolucja w dziejach...

W dobie galopującego rozwoju sztucznej inteligencji ciężko wyobrazić sobie scenariusz, w którym mamy jakikolwiek wpływ na zatrzymanie tego pociągu...

551
art. 4 o cyberbiezpieczeństwie

Cyberbezpieczeństwo

W czasach, gdy jesteśmy coraz bardziej uzależnieni od szybko rozwijającej się technologii, stajemy się łatwym celem dla cyberprzestępców...

628

Złośliwe boty. Jak je rozpoznawać i chronić...

Złośliwe boty mogą wykraść Twoje dane osobowe, zainstalować złośliwe oprogramowanie i dodać Twoje urządzenie do botnetu...

1806
artykuł od dobrych chatbotach

Dobre boty, czyli jak właściwie wykorzystywać...

Boty powstały, aby usprawnić ludzką pracę. W wielu przypadkach są wygodniejsze i szybsze od człowieka. Mogą pracować przez cały dzień, bez przerwy....

1241

Rodzaje automatyzacji – wstęp do poznania...

Aby lepiej zrozumieć ideę działania bota, przygotowaliśmy pigułkę wiedzy w tym zakresie. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się więcej!....

1231

Jak komunikować się podczas rozmowy...

Jeżeli jesteś specjalistą IT, wiedz, że na Twoje kompetencje i ocenę potencjału składa się również jeden czynnik często pomijany w przygotowaniu do rozmowy.

2774